Moto İSTANBUL

İstanbul Motosiklet Kulübü

Piston’un dört hareketinde bir kez ateşleme yapılan motorlara dört zamanlı motor denilir.  Dört zamanlı motorların ürettiği güç iki zamanları motorlara göre daha düşüktür, patlama aşamasından sonra motor egzoz çıkartır, temiz hava ve benzin karışımını yanma odasına alıp sıkıştırır. Yakıtın içindeki kimyasal enerjinin reaksiyon sonucu yanması ve basınç sayesinde piston’u itmesiyle hareket gerçekleşir.

Dört zamanlı motorlarda güç üretimi ve zamanlama aşağıdaki gibidir:dört zamanlı motor

- Krank mili piston’u silindirden geriye doğru çeker. Temiz hava ve uygun yakıt karışımı motorun silindirine dolar.

- Yakıt ve hava karışımı piston’un geri gelerek sıkıştırılır.

- Dizel motorlarda sadece sıkıştırma ile ateşlenirken benzinli motorlarda sıkıştırma oranına ulaşıldığında buji ateşlemeyi gerçekleştirir.

- Piston patlamadan sonra hareket ivmesi kazanarak krank miline gücü aktarır. Tekrar geri gelirken silindir içindeki egzoz gazının dışarı atılmasını sağlar.

Araçlarda dört zamanlı bir motor 1000 ile 6000 devir / dk ortalamasında çalışırken motosikletlerde ise 1000 ile 13000 / dk ortalamasında çalışmaktadır. İki zamanlı motorlarda 5000 devirde 5000 patlama olurken dört zamanalı motorlarda 10000 devirde 5000 patlama olduğundan performans ve güç üretimi de değişmektedir. Dört zamanlı motorlar daha ekonomik olduğundan tercih edilmektedir fakat motorda herhangi bir problem ile karşılaşıldığında  iki zamanlı motorlara göre daha karmaşık olduğundan daha fazla masrafa yol açmaktadır.

Motosiklet yarışlarında genellikle iki zamanlı performans motorları kullanılmasına karşın dünya genelinde dört zamanalı daha yaygındır.
İki zamanlı motorlara göre daha verimli olan 4 zamanlı motorlar günümüzde en çok kullanılan içten yanmalı motor tipidir. Ancak imalat aşamasında iki zamanlı motor daha ucuzdur, ve kücük cc’lerde yüksek performs verir.